Renal Ultrason

Renal Ultrason Nedir?

Renal Ultrasonun diğer adı Böbrek Ultrasonudur

Renal ultrason böbrek ultrasonu olarak da bilinir ve bu tetkik hasta için oldukça kolay bir tekiktir. Bu tetkik için hasta önce sırtüstü yatırılır ve karın bölgesine ultrason jeli sürülür ve ultrason probu ile böbreklere ultrason ile bakılır. Bu tetkik sırasında hastadan yana doğru dönmesi istenebilir. Burada amaç böbreğin ve çevre dokuların değişik açılardan görüntülenmesini sağlamaktadır. Renal Ultrason esnasında hastanın yüzükoyun yatırıldığı da olur.

Renal ultrason esnasında hastanın sadece böbrekleri değil aynı zamanda mesanesi ve böbrekle ile mesanesi arasındaki kanallara da bakılır. Bu tetkik genellikle üroloji uzmanları tarafından istenir ve işlem Radyoloji Uzmanı Doktorlar tarafından yapılır.

Bu tetkikin yapılmasından önce hastanın aç olması aranmaz. Renal Ultrason öncesi hastanın su içerek gelmesi ve mesanesinde idrar biriktirmesi gerekir. Mesanenin incelenebilmesi için içinin dolu olması gerekir. Renal Ultrason sırasında böbrek taşı tespit edilebildiği gibi böbrekteki enfeksiyon nedeniyle oluşan değişiklikler de incelenebilir.

Böbrek ultrasonu yapıldığı sırada tespit edilecek böbrek taşının büyüklüğü ve böbrek içinde bulunduğu yer tespit edilir Bu tespit üroloji uzmanı tarafından yapılacak tedavinin veya ameliyatın planlanması açısından önemlidir.

Renal Ultrason nedir sorunuza daha ayrınıtı cevap için bize ulaşın

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir